Zielona Chemia
ZIELONA CHEMIA
I stopnia stacjonarne
Program kształcenia na kierunku wynika ze współczesnych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym, związanych
z koniecznością wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju, obejmujących transformację energetyczną, opartą
o odnawialne źródła energii i zielony wodór. Zawiera zagadnienia chemii przyjaznej środowisku: zielonych technologii wodorowych, odnawialnych źródeł energii, biopaliw, metod pozyskiwania i magazynowania energii, a także zagadnień proekologicznych (materiały biodegradowalne oraz utylizacja i recykling tworzyw sztucznych), elektromobilności
i dekarbonizacji. Chemicy przygotowani zawodowo w tym zakresie będą liderami sektora chemicznego i wyznacznikiem kompetencji państwa w sektorze przemysłu chemicznego i zeroemisyjnej energetyki.
Kierunek uzyskał wysoką ocenę ze strony Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Chemicznego oraz Spółek z branży chemicznej i energetycznej.
Studiując u nas poznasz i zrozumiesz zasady zielonej chemii, które pozwolą na ocenę procesów chemicznych pod kątem zgodności z tymi zasadami i na proponowanie odpowiednich modyfikacji. Będziesz mógł projektować procesy chemiczne w zgodzie z zasadami chemii przyjaznej dla środowiska. Nacisk położony podczas studiów na umiejętności praktyczne i dostęp do specjalistycznej aparatury pomiarowej, otwiera możliwości realizacji zawodowej na stanowiskach związanych z analityką chemiczną, projektowaniem i syntezą nowych materiałów, planowaniem, realizacją i wdrażaniem nowych technologii, a także problemami współczesnej energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii i gospodarki wodorowej.
- dużych zakładach przemysłu chemicznego z branży energetycznej, kosmetycznej, przetwórstwa chemicznego
i farmaceutycznego, - laboratoriach badawczo-rozwojowych, zajmujących się rozwojem i wdrażaniem technologii przyjaznych środowisku, w tym technologii wodorowych,
- akredytowanych laboratoriach analitycznych.
Efekty uczenia się i program studiów - kierunek Zielona Chemia