LW-4 Laboratorium Paramagnetycznego Rezonansu Elektronowego

Kierownik: dr hab. Agnieszka Lewińska

Regulamin

1.       Rodzaj pomiarów EPR  wykonywanych w laboratorium

- jakościowe  standardowe w paśmie X (9.5 GHz): w temperaturze pokojowej (~ 23oC)
i w temp. ciekłego azotu ( ~ 200oC)

- pomiary ilościowe z użyciem wzorców

- pomiary z podłączeniem przystawki do uzyskiwania zmiennych temperatur w zakresie od -150oC do 100oC

- pomiary niestandardowe w specjalnych warunkach: w paśmie Q (około 35 GHz) w temperaturze pokojowej;  w pasmach X i Q w temperaturach 4-300 K (dzięki zastosowaniu kriostatów ciągłego przepływu helu); z naświetlaniem promieniowaniem UV przez okno optyczne rezonatorów dla pasma X

2.  Czas pracy

od 7.30  do15.30. Istnieje możliwość wykonywania  pomiarów w innych godzinach

3.  Zasady użytkowania urządzeń znajdujących się w laboratorium

Spektrometry EPR są obsługiwane przez operatora i osoby przeszkolone do wykonywania pomiarów. Terminy pomiarów ustala operator zgodnie z kolejnością zgłoszeń i specyfiką pomiarów.

4.  Uprawnienia i obowiązki operatora

- kalibracja spektrometru

- wykonywanie pomiarów

- ustalanie terminu pomiarów

- powadzenie dokumentacji pomiarów, sporządzanie sprawozdań kwartalnych

- zabezpieczenie Laboratorium w odpowiednie materiały (kapilary, rurki pomiarowe (probówki), dewary, właściwe ciśnienie gazowego N2, zbiorniki z ciekłym  azotem oraz helem, podstawowe odczynniki, toner i  papier do drukarek, przenośne nośniki plików widm.

- bieżąca opieka nad aparaturą pomiarową i dbanie o sprawne działanie Laboratorium

5.  Zasady szkolenia pracowników i doktorantów, zasady samodzielnego wykonywania pomiarów

Szkolenie pracowników i  doktorantów do samodzielnego wykonywania pomiarów  EPR prowadzi opiekun Pracowni lub osoba przez niego wyznaczona.

6.  Sposób przygotowania i dostarczania próbek

  Próbki przygotowane do pomiarów powinny znajdować się w odpowiednich probówkach lub kapilarach (kwarcowych, wyjątkowo plastikowych i szklanych), które mogą być niekiedy wypożyczone z Laboratorium. Wymiary probówek pomiarowych w mm: średnica zewnętrzna / wewnętrzna - długość
a) pasmo X,  temperatura pokojowa, proszki, roztwory (rozpuszczalniki niepolarne) (5 / 3 - 190), pasmo X, roztwory temperatura pokojowa, roztwory (rozpuszczalniki polarne), kapilary  1,2 / 1 – 10 ;
pasmo X, dewar palcowy do ciekłego azotu  5 / 3,8 - 190,  probówki wewnętrzne (mogą być plastikowe) 3 / 2 – 30,  b) pasmo Q, probówki  1.61 / 1.1 – 100 lub 190 oraz kapilary: 0.4 / 0.3 – 100.
Probówki wypełniane są badanymi substancjami lub roztworami przez użytkowników. Zaleca się każdej próbce przypisać nazwę (do 8 znaków) plików komputerowych.

 Rurki pomiarowe nie mogą zawierać centrów paramagnetycznych.  Zaleca się wykonać pomiar EPR pustej probówki, a także dewara z gilzą bibułową, jako tła badanego widma. Widmo tła należy odjąć od widma badanego.

 Probówki pomiarowe powinny być zamknięte, aby zapobiec wysypywaniu się proszków oraz skraplaniu się paramagnetycznego tlenu w próbkach zamrażanych w ciekłym azocie. Probówki pomiarowe muszą być czyste z zewnątrz, aby nie zanieczyścić wnęki rezonansowej.

 Próbki do pomiarów mogą mieć postać proszków, proszków rozcieńczonych diamagnetycznie, roztworów i roztworów zamrożonych. Roztwory zamrożone uzyskiwane są przez zanurzenie probówki z próbką  w ciekłym azocie w dewarze umieszczonym we wnęce rezonansowej lub przez przedmuchiwanie wnęki rezonansowej  gazowym azotem w odpowiedniej temperaturze (przystawka temperaturowa). Badania roztworów substancji paramagnetycznych w rozpuszczalnikach polarnych (woda, formamidy itp.) w temperaturze pokojowej mogą być wykonywane tylko dla próbek umieszczonych w bardzo cienkich płaskich probówkach lub kapilarach kwarcowych, ponieważ w tych rozpuszczalnikach następuje silna absorpcja promieniowania elektromagnetycznego w zakresie mikrofal. Zaleca się przedmuchiwanie próbek azotem.

Do pomiarów wystarcza nawet niewielka ilość próbki (o wysokości nawet do kilku mm); zależy to od stężenia centrów paramagnetycznych.

7.  Sposób rejestracji i ustalania kolejności wykonywania pomiarów

Rejestracja i ustalenie daty pomiarów  następuje przez kontakt osobisty z operatorem, również telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

8.  Sposób odbioru danych pomiarowych

  Dane pomiarowe (widma EPR) odbierane są w wersji papierowej (wydruk na drukarce laserowej) lub w wersji elektronicznej. Pliki oryginalne, z nazwami przypisanymi przez użytkowników, są zapisywane (w formatach dostosowanych do programów symulacyjnych) na nośnikach przenośnych dostarczanych przez użytkowników pracowni. Udostępniane są programy przetwarzania tych plików w format ASCI. Pliki widm mogą  być wysłane pocztą elektroniczną.