Dr Urszula Komarnicka została wybrana Wiceprzewodniczącą AMUiA
Z ogromną radością informujemy, że dr Urszula Komarnicka została wybrana Wiceprzewodniczącą Akademii Młodych Uczonych i Artystów.
Akademia Młodych Uczonych i Artystów (AMUiA) skupia naukowców i artystów z różnych dziedzin nauki i sztuki. Dziedziny wiedzy, którymi zajmują się członkowie Akademii są często specjalistyczne i bardzo wąskie. AMUiA jest pierwszą Akademią tego typu w Polsce i została powołana w roku 2010. AMUiA działa we współpracy z Wrocławskim Centrum Akademickim oraz miastem Wrocław. Jednym z głównych celów powołania AMUiA było stworzenie wybitnym młodym naukowcom we wrocławskim środowisku akademickim miejsca, w którym będą mieli możliwość niezależnego i samodzielnego rozwoju. Wcieleniem idei jedności wiedzy są zarówno międzydziedzinowe badania prowadzone przez zespoły badawcze, jak i śmiałe projekty edukacyjne i popularyzatorskie.
Członkowie Akademii wybierani są na kadencję 5-letnią. W poprzedniej kadencji z naszego Wydziału w AMUiA zasiadali dr hab. inż. Magdalena Rowińska-Żyrek oraz dr Przemysław Dopieralski.
Członkinie i Członkowie Zwyczajni Akademii Młodych Uczonych i Artystów (AMUiA) w bieżącym roku wybrali nowe Prezydium w następującym składzie:
dr Filip Duszyński - Przewodniczący
dr Urszula Komarnicka - Wiceprzewodnicząca
Dr Urszula Komarnicka (ur. w Trzebnicy) ukończyła studia magisterskie w 2011 roku natomiast stopień doktora otrzymała 5 lat później. Do naukowych zainteresowań dr Komarnickiej należą:
- Projektowanie, synteza oraz badanie fosfinowych pochodnych antybiotyków, peptydów oraz związków pochodzenia naturalnego;
- Projektowanie, synteza oraz badanie związków koordynacyjnych o charakterze aplikacyjnym;
- Badania nad selektywnym dostarczaniem leków do komórek nowotworowych i bakteryjnych ze szczególnym uwzględnieniem magneto-nanoformulacji jako potencjalnej platformy dwukierunkowego transportu leków;
- Magneto-foto-terapia w leczeniu nowotworów dermatologicznych;
- Badania nad zrozumieniem patomechanizmów wybranych chorób;
- Rola reaktywnych form tlenu w medycynie
Dr Komarnicka podkreśla, że w Jej pracy najważniejszy jest potencjał aplikacyjny substancji, które syntetyzuje wraz z członkiniami i członkami zespołu naukowego, ale również możliwość weryfikacji tego potencjału dzięki współpracom zarówno krajowym jak i międzynarodowym.
Prywatnie, dr Komarnicka jest niepoprawną optymistką, interesuje się również środowiskiem, jego zmianami wywołanymi przez działalność człowieka i wszelkimi konsekwencjami tych zmian. Kocha zwierzęta, a sama jest właścicielką pięciu kotów. Uwielbia podróżować, przepada za gotowaniem i jedzeniem. Wyznaje zasadę, że kraj poznaje się po jego smaku. Pasjonuje się fotografią, a w wolnych chwilach rozkłada karty Tarota. Ponad wszystko – kocha ludzi.
Lista wybranych publikacji:
1. Kozieł S., Komarnicka U. K., Ziółkowska A., Skórska-Stania A., Pucelik B., Płotek M., Sebastian V., Bieńko A., Stochel G., Kyzioł A.
„Anticancer potency of novel organometallic Ir(III) complexes with phosphine derivatives of fluoroquinolones encapsulated in polymeric micelles.”
Inorganic Chemistry Frontiers, 2020, 3386, DOI: 10.1039/d0qi00538j
2. Komarnicka U. K., Kozieł S., Zabierowski P., Kruszyński R., Lesiów M. K., Tisato ., Porchia M., Kyzioł A.
“Copper(I) complexes with phosphines P(p-OCH3-Ph)2CH2OH and P(p-OCH3-Ph)2CH2SarGly: synthesis, multimodal DNA interactions, and prooxidative and in vitro antiproliferative activity.”
Journal of Inorganic Biochemistry, 2020, 110926/1, DOI: 110926/1-110926/14
3. Kyzioł A., Cierniak A., Gubernator J., Markowski A., Jeżowska-Bojczuk M., Komarnicka U. K.
“Copper(I) complexes with phosphine derived from sparfloxacin. Part III: multifaceted cell death and preliminary study of liposomal formulation of selected copper(I) complexes.”
Dalton Transactions, 2018, 1981, DOI: 10.1039/c7dt03917d
Informacje pochodzą ze strony: http://akademia.wroc.pl/pl/